Monday, January 12, 2015

39th Annual Greater Indianapolis Garage Sale & Marketplace

On Saturday mom and I went to the 39th Annual Greater Indianapolis Garage Sale and Marketplace.  It is held in 2 of the large pavilions at the Indianapolis fairgrounds.  There were several hundred vendors.  The majority were antique/vintage dealers... but, like any garage sale, you have your duds.  The duds included vendors selling: dollar store stuff for more than a dollar; pyramid-scheme people trying to recruit people to work under them selling 31 bags or scentsy or whatever is big right now; and of course there was just pure junk that should've been thrown out.


Here's a shot from the middle of one of the pavilions.  It was VERY crowded.  It was sometimes hard to get into booths or across the pathways to the other side.

So, are you wondering what I got?  If you follow me on Instagram or Facebook, I've already posted these pictures!


First up are these cute Red Cross swimming pins that they handed out after you completed Red Cross sponsored swim classes.  Someone on Instagram dated them to the 1970s - they had the exact same ones from her swimming lessons as a child.


I was really happy to find some flower pins!  I dug through bins for the smaller ones.  The pink and gold one is actually a clip-on earring.  I found them with the swimming pins.  The other 3 pins, I found in one of the last booths.  The dealer had an excellent price on them!


My first Pyrex haul of 2015.  Nothing spectacular, but they'll all be heading to my booth.


More vintage kitchen glassware: 2 Hazel Atlas strawberry bowls, 2 Hazel Atlas child's moderntone teacups, and 2 Federal Glass Co. souvenir glasses.


Also got these Griffith's spice jars and rack for a steal.


I saw quite a bit of vintage Christmas items, but this was all I picked up.  They will join a few others that I have.


I don't think I'll ever tire of vintage marquee letters/signage.


Finally, I got this pile of 11 vintage aprons.  They will eventually be for sale on my Instagram feed.

Thanks for stopping by!  Have a good week!
Melissa

I'm linking up this week with:

15 comments:

 1. Looks like a fun day! Love the pins you found!!

  ReplyDelete
 2. Love those pins, and love how you described the vendors.

  ReplyDelete
 3. Wish we had a sale like that around here. You did good! Love the pins.

  ReplyDelete
 4. Great treasures! I would probably spend hours at an indoor garage sale!!

  ReplyDelete
 5. When I go to these affairs, I make sure to buy something long and pointy first thing. It tends to make room for me to shop. The swimming pins are my favorites.

  ReplyDelete
 6. What a haul! That place looks like loads of fun and well worth fighting the crowds over. Love your stuff, but my favorite is the old spice jars. Thanks for sharing at VIP.

  ReplyDelete
 7. Oh this reminds me of our Indoor Garage Sale here in February this year at our Hoilday Inn Expo center.I am taking a car load.
  It is all mixed items some great vintage then sheets and baby clothes, some chairs, and lots toys. I always sell a lot of great items and buy some if I can get away from my booth

  ReplyDelete
 8. Lots of fun stuff Melissa. I love going to events like this! And yes, there are always some booths that you wonder what they are even doing there. Thanks for sharing with SYC.
  hugs,
  Jann

  ReplyDelete
 9. Some great finds, Melissa! That is one HUGE garage sale! :)

  Thanks so much for stopping by my Let's Talk Vintage link party... you are featured this week!

  ~Jillian

  ReplyDelete
 10. Yaşam alanlarında oluşan, tuvalet, lavabo veya küvet, duşakabin giderlerinde oluşan tıkanıklıkların çözümü son derece basit olmaktadır. Bu sayede de kolay bir şekilde gider açıcı makineler yardımı ile sorun çözümlemesi yapılmaktadır. Gider borusu tıkanmaları oldukça büyük bir sorundur. Tıkanan giderden su gitmeyince su basması meydana gelir. Elektronik akşamlara zarar veren bu durum aynı zamanda elektrik çarpmaları ve kısa devre yapılması durumunu da ortaya çıkarmaktadır.

  Kaynak: Boğaziçi Tesisat

  ReplyDelete
 11. Sadece erkeklere özel alışveriş sitesi konsepti ile yayın hayatına başlayan harmonymens.com, 2017 yılından bu yana giyim sektöründe en şık ve en kaliteli ürünleri müşterileri ile buluşturuyor. Giyim ve ayakkabı ürünlerini Türkiye'nin dört bir yanından alışveriş yapan müşterilerine zamanında ve güvenle ulaştıran harmonymens.com bu alanda her gün deneyimini artırarak büyümektedir. Sitemiz üzerindeki ürünlerin büyük bir çoğunluğu kendi stoğumuzda olup ürünlerin gönderimi yapılmadan kontrolleri sağlanıp gönderimi yapılmaktadır. Sitemiz üzerinden yapacağınız 100 tl ve üzeri alışverişlerinizde kargolarınız ücretsiz olarak gelmektedir. Kapıda ödeme kolaylığı ile ister nakit ister kredi kartı ile ürünü teslim alırken ödemesini kargo firmasına güvenle yapabilmektesiniz. Hızla büyürken müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için kendini sektöründe durmadan geliştiren harmonymens.com geniş ürün stoğuyla hizmetinizdedir.

  Kaynak: harmonymens.com

  ReplyDelete
 12. hank you for your informative article

  ReplyDelete
 13. hank you for your informative article

  ReplyDelete
 14. Gelecekten haberdar olmanın önemi tartışılmaz konular arasında yer alır. gelecekgeldi.com ekibi olarak teknoloji alanında meydana gelen tüm gelişmeleri tek tuş mesafesine indirmeyi amaç edinerek ilerliyoruz. Deneyimli aile üyelerimiz sayesinde gazeteciliğin tüm etik değerleriyle beraber sürdürülebilir basını kullanıcılarla buluşturmak hedefimiz. Ülke genelinde olduğu kadar dünya genelinde de büyük yankı uyandıran gelişmelerin yakından takibini aktif olarak yapabilme olanağı sunuyoruz. Araştırma tekniklerinin tamamını okura haberlerin doğru ulaşması için kullanarak tarafsız görüşleri yansıtıyoruz. Hüküm verme ya da bir görüşe çekme amacıyla değil, tamamen okurların postacısı görevini üstleniyoruz. gelecekgeldi.com

  ReplyDelete

Thank you for taking the time to comment! It is always welcomed and appreciated!